חינה מרוקאית

יהדות מרוקו משנות דור נהגו בערב החתונה לקיים טקס חינה מרוקאית

חינה מרוקאית זהו ערב הכנת הכלה ליציאתה מבית הוריה לבית החתן, ערב זה הוא ערב פרידה מבית הוריה. חינה מרוקאית כיום שונות במקצת מאשר במרוקו כלות מרוקו כמנהגם לובשים את השמלה הגדולה הנקראת במרוקאית קשווה אל כבירה. ובארץ בלבוש מסורתי כגון חינה מרוקאית אז ניתן לראות דוגמאות בתלבושות לחינה מרוקאית או לפי עדה ועדה בשמלות מפוארות בסגנון ויקטוריאני.היום כמעט כל העדות בארץ חוגגים חינה וכל חינה וזה משתנה בעיצוב, בשירים ובביגוד לפי עדה ועדה. ערב חינה כנהוג בארץ מתחלק לשלוש קטעים:
חלק א- הכלה לובשת את הבגד הראשון עבור קבלת הפנים.
חלק ב- בעת סיום המנה הראשונה הכלה והחתן מגיעים להחליף ללבוש השני.
חלק ג- לאחר המנה העיקרית מחליפים הזוג ללבוש השלישי לקראת טקס חינה על גבי כרכרה.

חינה הינו צמח הכופר כאשר עליו מתייבשים אוספים אותם וגורסים אותם עד לקבלת אבקה ישנם שלושה סוגים של חינה, חינה אדומה שאיתה משתמשים למריחה בטקס חינה, חינה שחורה שמשתמשים בה עבור צביעת שיער, חינה ירוקה ששימושה עבור קעקועים.כמנהג יוצאי צפון אפריקה לחינה סגולות רבות, מזל, הצלחה, פריון, בריאות, פרנסה טובה וחיים מתוקים.יש לציין שאת החינה מכינה אמא של הכלה וגם מורחת לחתן ולכלה או אישה נשואה ומאושרת, מאחר שאת כל הרגשות וסגולות חינה עוברים לזוג.

חינה מרוקאית הינה חמימה ומשפחתית לכן כל הזוגות לאחר סקר שלאחר החתונה רובם טענו שנהנו יותר בטקס חינה מרוקאית מאשר בחתונה.
95% מהזוגות טענו שבערב חינה מרוקאית היו יותר המשפחה הקרובה והחברים הקרובים וזאת הסיבה שגרמה להם להינות בטקס חינה מרוקאית, החמימות, המשפחתיות ולהיות בסביבת אנשים קרובים שבאמת אוהבים אותם יוצרים אירוע מושלם ואהוב, לעומת זאת בחתונה אנו חוגגים עם 500 אורחים שחלקם לא באמת קרובים לחתן כלה והקירבה היא לא באמת קרובה לכן אין את החמימות שיש בטקס חינה. ישנם זוגות שנישאים עם צד אשכנזי והכלה מתלבטת אם לעשות חינה או לא לעשות חינה מאחר והיא לא מכירה כל כך במשפחתה את הטקס הזה, אבל מאחר וצד החתן שהוא מעדות המזרח דוחף כן לעשות חינה בסופו של דבר הכלה מסכימה ולאחר האירוע איננה מתחרטת על כך.